TechWise
Tangentbord··5 min läsning

Keychron K3 Max vs NuPhy Air75 V2 vs Lofree Flow Lite100: lågprofil tangentbord för Mac 2026

Jämför tre lågprofil mekaniska tangentbord för Mac 2026: Mac-layout, trådlös anslutning, brytare, storlek och praktiska köpråd för ditt skrivbord.

Obs: Som Amazon-associerad tjänar jag pengar på kvalificerade köp.

Priser och tillgänglighet stämmer vid publiceringstillfället och kan ändras.

Keychron K3 Max vs NuPhy Air75 V2 vs Lofree Flow Lite100: lågprofil tangentbord för Mac 2026

Keychron K3 Max är det bästa lågprofil mekaniska tangentbordet för Mac för de flesta. Det kombinerar Mac-lager, 75-procentslayout, tre anslutningssätt och omfattande anpassning i ett tunt chassi. Du får tydligare mekanisk känsla än med ett platt Apple-tangentbord utan höjden hos ett traditionellt mekaniskt bord.

Välj layout före brytare. Ett 75-procentigt bord frigör musyta, medan Lofree behåller sifferdelen för kalkylblad och återkommande sifferinmatning.

Varför välja ett lågprofil mekaniskt tangentbord för Mac?

Låga brytare minskar avståndet mellan skrivbord och tangent. Övergången från MacBook eller Magic Keyboard blir därför ofta enklare än med ett högt mekaniskt tangentbord. Alla modeller är ändå inte lika Mac-vänliga. Prioritera Mac-lager eller Mac-legender, stabil växling mellan enheter och programvara för macOS före belysning.

De tre modellerna löser olika skrivbordsproblem. K3 Max har 84 tangenter i 75 procent, QMK/VIA-anpassning och Mac- och Windows-layout. Air75 V2 är också 75 procent, men dess vikt på 1,32 pund och batteri på 4.000mAh passar bättre i en väska eller på ett delat skrivbord. Flow Lite100 har 100 tangenter i 96 procent med sifferdel, volymrulle och justerbara fötter, men kräver mer bredd.

ProduktBäst förPris
Keychron K3 MaxMac-genvägar och ommappningVisa
NuPhy Air75 V2Bärbar 75-procentsuppsättningVisa
Lofree Flow Lite100Siffror och skrivbordsarbeteVisa

Bästa lågprofil mekaniska tangentborden för Mac 2026

Keychron K3 Max: bäst totalt

Keychron K3 Max
Bäst totalt

Keychron K3 Max

K3 Max får totalrekommendationen eftersom den samlar Mac-funktioner i ett kompakt, lågt format. Den har 84 tangenter, fungerar med macOS, Windows och Linux och ansluter via 2,4GHz, Bluetooth 5.1 eller USB-C. Batteriet på 1.550mAh anges till omkring 73 timmar utan belysning, och fötterna ger 2,5, 4,2 eller 6,5 graders vinkel. För arbete med många Command-genvägar kan QMK/VIA och Keychron Launcher mappa om tangenter och makron. Välj den om du vill anpassa ett litet tangentbord efter ditt arbetsflöde. Begränsningen är brytarutbudet: bara kompatibla lågprofil mekaniska brytare från Keychron eller Gateron passar, inte den stora vanliga MX-marknaden.

Fördelar

  • Mac-lager, QMK/VIA och Launcher stöder genvägsintensivt arbete
  • 2,4GHz, Bluetooth 5.1 och USB-C fungerar med flera enheter
  • 84 tangenter på 306 gånger 116 mm lämnar plats för mus
  • Tre fotlägen ger 2,5, 4,2 eller 6,5 grader

Nackdelar

  • Tar endast kompatibla låga Keychron- eller Gateron-brytare
  • Saknar sifferdel för intensivt kalkylarbete

NuPhy Air75 V2: bäst för resan

NuPhy Air75 V2
Bäst för resan

NuPhy Air75 V2

Air75 V2 riktar sig till Mac-användaren som växlar mellan hem, kontor och laptop. Layouten med 84 tangenter mäter 12,5 gånger 5,2 tum, väger 1,32 pund och har 4.000mAh, som NuPhy anger till upp till 220 timmar utan RGB. Bluetooth, 2,4GHz-mottagare och USB-C finns; 2,4GHz och kabel når 1.000Hz. Gasket-mount, PBT double-shot-tangenter och hot-swap-lågbrytare ger större anpassning än ett vanligt resebord. Välj den när bordet ska följa med ofta. Kompromissen är formatet: ingen sifferdel och en kortare högersida för den som använder separata navigeringstangenter.

Fördelar

  • 1,32 pund och 12,5 gånger 5,2 tum är lätt att ta med MacBook
  • 4.000mAh anges till upp till 220 timmar utan RGB
  • Bluetooth, 2,4GHz och USB-C gör enhetsbyten flexibla
  • Gasket, PBT och hot-swap stödjer personlig anpassning

Nackdelar

  • 75 procent tar bort sifferdel och tränger ihop navigation
  • 1.000Hz gäller 2,4GHz och kabel, inte vanlig Bluetooth

Lofree Flow Lite100: bäst med sifferdel

Lofree Flow Lite100
Bäst med sifferdel

Lofree Flow Lite100

Flow Lite100 är ett praktiskt val när ett kompakt tangentbord bromsar sifferarbete. Dess 100 tangenter i 96 procent behåller sifferdel på 374,5 gånger 138 mm. Låg profil, gasket-mount och linjära Lofree x Kailh POM-brytare på 40gf ska ge lätt nedslag. Du får volymrulle, fötter på 3 och 6 grader, genomlysta PBT-PC double-shot-tangenter och vitt ljus. Den stöder 2,4GHz, Bluetooth 5.4 och USB-C för tre enheter och fungerar med macOS; Lofree Key Mapper för Mac mappar om tangenter och makron. Den passar ett Mac-skrivbord med mycket siffror. Med 100 tangenter och 658g förlorar den dock mycket av rörligheten hos ett 75-procentigt bord.

Fördelar

  • 96 procent med 100 tangenter behåller sifferdel utan full bredd
  • Volymrulle och fötter på 3 eller 6 grader hjälper vid skrivbordet
  • Bluetooth 5.4, 2,4GHz och USB-C stöder tre enheter
  • Hot-swap 40gf POM-brytare och gasket-mount siktar på mjuk känsla

Nackdelar

  • 374,5 mm och 658g är mindre lämpligt i laptopväska
  • Vitt ljus ger mindre variation än RGB per tangent

Så väljer du för Mac

Börja med vardagliga inmatningar, inte marknadsföring. För skrivande, appar och Command-kombinationer behåller 75 procent pilar och funktionsrad medan musen kommer närmare. Keychron är mest konfigurerbar i den formen. Reser tangentbordet är NuPhys storlek och angivna batteritid viktigare. För finansmodeller, data eller återkommande beräkningar ersätter inget av dem en sifferdel.

Lofree i 96 procent är då en rimlig kompromiss: smalare än ett vanligt fullstort bord men med siffror. Mät skrivbordet, särskilt med trackpad, ljudinterface eller surfplatta. Låga brytare har kortare slag än många skrivbordsmodeller. K3 Max tar kompatibla Keychron- eller Gateron-brytare, Air75 V2 byter inom sitt system och Flow Lite100 använder utbytbara linjära POM. Kontrollera även fysisk layout: de jämförda varianterna är ANSI, så regionala tangentkrav kan skilja sig.

Vanliga frågor

Är låga mekaniska tangentbord bekväma med MacBook?

De kan vara det om du vill ha tydligare tangenter utan höjden hos ett vanligt mekaniskt bord. Anpassningen är ofta mjukare eftersom tangenterna ligger närmare skrivbordet. Komfort beror fortfarande på bord, stol, brytare och handledsvinkel. Använd fötterna försiktigt om ett planare läge känns bättre.

Vilket är bäst för Mac-genvägar och ommappning?

Keychron K3 Max är starkast tack vare Mac-lager, QMK/VIA och Keychron Launcher. Det ger genvägsanvändare kontroll över tangenter och makron. Lofree kan också mappa om med Mac-kompatibla Key Mapper, men dess stora fördel är sifferdelen, inte samma firmwaremodell.

Behöver jag sifferdel för Mac-arbete?

Inte för skrivande, surfning, programmering eller de flesta kreativa appar. Den blir värdefull vid upprepade siffror i kalkylblad, bokföring och beräkningar. Flow Lite100 behåller den i 96 procent. Vid enstaka siffror kan ett 75-procentigt bord med separat sifferdel hålla pekdonet närmare skrivytan.

Priser och tillgänglighet stämmer vid publicering och kan ändras.